کتابچه ها
مجموعه ها
تماس ها
مطالب
اخبار
لینک ها
پرسش و پاسخ ها
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider

حضور آنتی‌بادی بر ضد مونوسیالوگانگلیوزید GM1 در نوروپاتی چندکانونی حرکتی و سندرم گیلن‌باره، همچنین آنتی‌بادی بر ضد دی سیالوگانگلیوزید GD1b در نوروپاتی حسی و وجود آنتی‌بادی بر ضد تتراسیالوگانگلیوزید GQ1b در سندرم‌فیشربحث می‌شود كه آنتى‌بادى با اپى‌توپ مشابه مانند گانگليوزيدهاى يافت شده بر روى نورون‌ها يا ميلين واكنش متقاطع مى‌دهد.

 

ویروس اپشتن بار ( EBV)،از خانواده ویروس هرپس انسانی بوده و یکی از عوامل ایجاد بیماری مونونوکلئوز عفونی است. همچنین به آن، بیماری بوسه (kissing disease) نیز گفته میشود. یکی از راه‌های انتقال آن بوسیدن و رابطه جنسی است و از طریق تنفس و غذای آلوده، ناخن گیر مشترک، ظرف غذای مشترک، حتی مجاورت مسواک خیس با مسواک بقیه اعضاء محل زندگی مشترک و… نیز منتقل می‌شود. مونونوکلئوز عفونی یک بیماری عفونی ویروسی است که دستگاه تنفس ، کبد و دستگاه لنفاوی را درگیر می سازد. شیوع این بیماری بیشتر در نوجوانان و بزرگسالان جوان (سن ۴۰-۱۲ سال ) است.

اهمیت بالینی و تشخیص آزمایشگاهی

بیماری های خودایمن کبد و سیستم صفراوی ، اختلال های التهابی مزمنی هستند که به واسطه پاسخ های کنترل نشده سیستم ایمنی تظاهر می یابند و معمولاً با حضور اتوآنتی بادی های اختصاصی مشخص می شوند. مهمترین این اختلال ها، هپاتیت خودایمن و سروز صفراوی اولیه هستند.

 

ژورنال آزمایشگاه میلاد 

List Of Routine and Special Testes

(International Society for Prenatal Diagnosis (ISPD انجمن بین المللی تشخیص دوران بارداری در سال 1996 با هدف گرد هم آوردن گروه های مختلف متخصصین علوم تشخیصی و درمان پیش از تولد از سراسر جهان تاسیس شد


با اینکه این انجمن در تمام زمینه های مربوط به تشخیص و درمان پیش از تولد فعالیت می کند ،ولی تمکز آن بیشتر بر روی غربالگری ژنتیکی پیش از تولد و باروری است. 

آزمایشگاه میللاد هم با عضویت در این انجمن بین المللی سعی دارد سهمی بزرگ در ارتقا سطح تشخیص پیش از تولد ایران داشته باشد

وبسایت این انجمن : www.ispdhome.org

گلیکوپروتئین همودایمری با وزن حدود 140 کیلودالتون است که دو دایمر آن از طریق پیوند دی سولفیدی به هم متصل می‌شوند.

کاربرد AMH
شاخص تعداد و کیفیت تخمک های در حال تولید در چرخه قاعدگی

آنزیم الاستاز از زیر خانواده های سرین پروتئاز ها می باشد که هیدرولیز بسیاری از پروتئینها از جمله الاستین را به عهده دارد. این آنزیم پایدار است و تحت تأثیر تجویز درمانی آنزیم های پانکراس قرار نمی گیرد. تست الاستاز تستی غیر تهاجمی می باشد و

بیماری های اتوایمیون یا خود ایمنی بیماریهایی هستند که درآنها سیستم ایمنی بدن به برخی از مولکولهای خودی که در حالت طبیعی نباید پاسخ دهد به اشتباه واکنش نشان میدهد. به طور طبیعی در طول فرایند تکوین جنین و در دوران کودکی با تکامل سیستم ایمنی این انتظار وجود دارد که سیستم ایمنی بدن تنها در مقابل عوامل بیگانه ای که از خارج وارد بدن می شوند و مولکولهایی که سیستم ایمنی تا کنون با آنها برخورد نداشته است پاسخ دهد. اما به دلایل نامعلومی در برخی شرایط سیستم ایمنی به طور نابجا به سلولها و اجزای خودی پاسخ می دهد که این همان پاسخهای خود ایمنی است که در نهایت منجر به بیماریهای خودایمنی یا اتوایمیون می شود. در دنیای امروز بیماریهای خود ایمنی زیادی شناخته شده اند که علت اصلی بروز آنها مشخص نیست اما عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی را در بروز آنها دخیل دانسته اند. تحقیقات در زمینه شناخت عوامل ایجاد کننده این بیماریها همچنان ادامه دارد و تا کنون علت قطعی بروز این بیماریها مشخص نشده است. از جمله بیماریهای خود ایمنی می توان به مالتیپل اسکلروزیز (MS(،نورومیلیت اپتیک ٍ میاستنی گراویس ٍ آرتریت روماتویید  و لوپوس اریتماتوز اشاره نمود.