کتابچه ها
مجموعه ها
تماس ها
مطالب
اخبار
لینک ها
پرسش و پاسخ ها
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider

امروزه استفاده از تکنولوژی‌های مدرن روز، برای افزایش سرعت و دقت انجام خدمات آزمایشگاهی روز به روز در حال گسترش است. یکی از مهمترین دستگاهها و روشهایی که تحولی در علوم زیستی ایجاد کرده است، فلوسیتومتری میباشد. فلوسايتومتري تکنیک بسيار سريع و قدرتمندي است كه براي شناسايي سلول‌ها و ارزيابي خصوصيات آنها به كار مي‌رود. در این تکنیک، سلولها و اجزای آن جهت بررسی جمعیت های مختلف سلولی توسط مواد فلورسنت نشاندار شده و در حین عبور از مجرای مشخصی در دستگاه، به وسیله نور لیزر برانگیخته میشوند و پس از آن نورهایی با طول موج متفاوت از خود ساطع میکنند که اساس تفکیک سلولها و جمعیت های سلولی میباشد. این تکنیک در دهه اخیر، جایگاه ویژه ای در آزمایشگاههای تحقیقاتی و کلینیکال پیدا کرده است.

شکست DNA در اسپرم
حفظ تمامیت DNA (DNA Integrity ) در اسپرم برای رشد جنین امری ضروری است. خرد شدن DNA و از دست رفتن ساختار آن با سطوح بالا در اسپرم می تواند سبب کاهش باروری اسپرم در مردان شود و این درحالیست که این امر با آزمایش های مرسوم مانند بررسی تعداد،مورفولوژی و سنجش حرکت که بر روی اسپرم انجام می شود قابل تشخیص نیست. نتایج تحقیقات محققین نشان داده است که علیرغم انجام روش های کمکی در تولید مثل برای زوج های نابارور، در سطوح بالای شکست DNA اسپرم بیشتر از حد معمول ، موفقیت چندانی در باروری صورت نمی گیرد.

ایمنوفلورسنس (Immunofluorescence) روشی است برای یافتن یک آنتی ژن خاص به کمک یک کونژوگه آنتی بادی که با ماده فلورسنت نشاندار شده است. آنتی بادی نشاندار به آنتی ژن مورد نظر متصل می شود و قسمت فلورسنت کونژوگه هم از خود نور فلورسنس بازمی تاباند. به این ترتیب می توان به کمک یک میکروسکوپ فلورسنس، به وجود آنتی ژن های مورد نظر پی برد.

بیماری (NMO (NeuroMyelitis Optica یک بیماری خودایمنی است که گلوبول های سفید و آنتی بادی ها نخست به سلول های عصبی شبکیه چشم و نخاع، و در صورت پیشروی، به مغز یورش می برند. آسیب سلول های شبکیه سبب تورم، التهاب و درد چشم و سرانجام از دست دادن بینایی می شود. آسیب نخاع سبب ضعف و فلج شدن دست ها یا پاها، از دست دادن لامسه و بی اختیاری در کنترل ادرار می شود. برخی از نشانه های اولیه بیماری NMO شبیه بیماری MS است.

بیماری کبد می تواند علل مختلفی داشته باشد. اگر احتمال هپاتیت خودایمنی داده شود، آزمایش (LKM (Liver/Kidney Microsome antibody درخواست می گردد. همچنین این آزمایش در پی افزایش مقادیر آزمایش های ALT، AST یا بیلوروبین درخواست می گردد. آزمایش های دیگری نیز همراه آزمایش LKM درخواست می گردند.

در بیماری خودایمنی گودپاسچر، دستگاه ایمنی بدن علیه پروتئین کلاژن کلیه و شش، خودآنتی بادی می سازد. این خودآنتی بادی ها سبب آسیب به غشای پایه گلمرولی (Glumerular Basement Membrane) می شوند تا جایی که کلیه ها نتوانند خون را به خوبی پاکسازی کنند.

آزمایش EMA (EndoMysial Antibodies) برای تشخیص وجود آنتی بادی های IgA بر علیه آنزیمی به نام ترنس گلوتامیناز است. این آنتی بادی سبب تخریب مخاط روده در بیماران سلیاک و آسیب پوستی در بیماران درماتیت هرپتیفرم می شود. بیماری سلیاک (Coeliac disease) یک بیماری ارثی خودایمنی است که خودآنتی بادی های EMA در روده به ویژه پس از خوردن خوراک حاوی گلوتن (گندم و جو) افزایش می یابند و می تواند سبب کاهش جذب غذا در روده و سرانجام، سوء تغذیه شود. در بیماری درماتیت هرپتیفرم (Dermatitis Herpetiformis) خودآنتی بادی های EMA به بافت روپوست حمله می کنند و سبب لکه شدن پوست و خارش می شوند.

برای بررسی خودآنتی بادی های بیماری هپاتیت خودایمن، آزمایشی به نام (ASMA (Anti-Smooth Muscle Antibody به کمک سلول های ماهیچه صاف (smooth muscle) و کونژوگه ضد IgG انجام می شود. این خودآنتی بادی ها بر علیه پروتئین های بافت ماهیچه صاف ساخته می شوند.

مخمر نان یا Saccharomyces cerevisiae یک قارچ تک سلولی است که در صنعت از آن برای تولید نان و برخی داروها استفاده می شود. میزان آنتی بادی علیه مخمر نان (Anti-Saccharomyces cerevisiae Antibody یا ASCA) با بیماری التهاب روده ارتباط دارد. از نشانه های بیماری التهاب روده می توان به اسهال، دل درد و خونریزی مقعد اشاره کرد.

آزمایش ANCA (کوتاه شده Anti-Neutrophil Cytoplasmic Antibodies) برای تشخیص بیماری های خودایمن واسکولیت سیستمیک و التهاب روده درخواست می شود. برای انجام آزمایش از بیمار چند میلی لیتر خون گرفته می شود و سرم خون برای انجام آزمایش ایمنوفلورسنس جدا می گردد.