Try these keywords: happy, success, awesome
مقالات
دسته بندی

پرسش و پاسخ

q and a iconآزمایشگاه میلاد با بهره گیری از کادر تخصصی در زمینه های مختلف علوم آزمایشگاهی، آماده پاسخگویی به پرسش ها و مشکلات شما عزیزان می باشد

 

ورود به بخش پرسش و پاسخ

آزمایش EMA

آزمایش EMA (EndoMysial Antibodies) برای تشخیص وجود آنتی بادی های IgA بر علیه آنزیمی به نام ترنس گلوتامیناز است. این آنتی بادی سبب تخریب مخاط روده در بیماران سلیاک و آسیب پوستی در بیماران درماتیت هرپتیفرم می شود. بیماری سلیاک (Coeliac disease) یک بیماری ارثی خودایمنی است که خودآنتی بادی های EMA در روده به ویژه پس از خوردن خوراک حاوی گلوتن (گندم و جو) افزایش می یابند و می تواند سبب کاهش جذب غذا در روده و سرانجام، سوء تغذیه شود. در بیماری درماتیت هرپتیفرم (Dermatitis Herpetiformis) خودآنتی بادی های EMA به بافت روپوست حمله می کنند و سبب لکه شدن پوست و خارش می شوند.


آزمایش EMA به روش ایمنوفلورسنس با سلول های مری (Oesophogus) انجام می شود که بسیار اختصاصی است. البته ممکن است در موارد اندکی، آزمایش EMA بیمار دچار سلیاک منفی شود که در این صورت نیاز به نمونه برداری از بافت خواهد بود.
ema
تصویر میکروسکوپ فلورسنت از یک نمونه EMA مثبت
در آزمایشگاه میلاد اصفهان با استفاده از بهترین کیت های اروپایی دارای تأییدیه CE/IVD و تأییدیه آزمایشگاه مرجع سلامت و با به روزترین روش تشخیصی (روش cell-based Immunofluorescence assay) آزمایش EMA زیر نظر متخصص ایمنولوژیست (دانشیار دانشگاه) انجام می پذیرد. اگر جواب آزمایش بیماران مثبت باشد، سرم تیتر شده و نتایج تصاویر ایمنوفلورسنس برای پزشکان گرامی فرستاده می شود.


منبع:
https://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/9360
https://www.niddk.nih.gov/health-information/diagnostic-tests/celiac-disease-health-care-professionals

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
  • لطفاَ نظر خود را در رابطه با مطلب فوق بیان کنید