Try these keywords: happy, success, awesome
مقالات
دسته بندی

پرسش و پاسخ

q and a iconآزمایشگاه میلاد با بهره گیری از کادر تخصصی در زمینه های مختلف علوم آزمایشگاهی، آماده پاسخگویی به پرسش ها و مشکلات شما عزیزان می باشد

 

ورود به بخش پرسش و پاسخ

آزمایش LKM

بیماری کبد می تواند علل مختلفی داشته باشد. اگر احتمال هپاتیت خودایمنی داده شود، آزمایش (LKM (Liver/Kidney Microsome antibody درخواست می گردد. همچنین این آزمایش در پی افزایش مقادیر آزمایش های ALT، AST یا بیلوروبین درخواست می گردد. آزمایش های دیگری نیز همراه آزمایش LKM درخواست می گردند.

اگر پزشک مشکوک به هپاتیت ویروسی باشد آزمایش ایمنوگلبولین (Ig) هم همزمان درخواست می گردد تا بررسی شود آیا بیماری کبد ناشی از یک بیماری خود ایمنی است یا ویروسی. اگر بیماری خودایمنی هپاتیت تأیید شود، برای بررسی نوع آن، آزمایش های ASMA و ANA هم همراه آزمایش LKM درخواست می گردند.

lkm

مقادیر بسیار بالای LKM (آزمایش LKM مثبت) به احتمال زیاد نشان دهنده بیماری هپاتیت خود ایمن نوع 2 است. برای اطمینان از تشخیص ممکن است از کبد نمونه برداری شود. اگر آزمایش LKM منفی ولی آزمایش های ASMA و ANA مثبت باشند، فرد بیمار به احتمال زیاد دچار هپاتیت خودایمن نوع 1 شده است. اگر هم آزمایش LKM و هم آزمایش ASMA منفی باشند، به احتمال زیاد، فرد دچار بیماری دیگری غیر از هپاتیت خودایمن است. البته در موارد بسیار کمیاب، بیماران هپاتیت خودایمن، آنتی بادی های دیگری غیر از LKM و ASMA می سازند.

تصویر میکروسکوپ فلورسنت از نمونه LKM مثبت
در آزمایشگاه میلاد اصفهان با استفاده از بهترین کیت های اروپایی دارای تأییدیه CE/IVD و تأییدیه آزمایشگاه مرجع سلامت و با به روزترین روش تشخیصی (روش cell-based Immunofluorescence assay) آزمایش LKM زیر نظر متخصص ایمنولوژیست (دانشیار دانشگاه) انجام می پذیرد. اگر جواب آزمایش بیماران مثبت باشد، سرم تیتر شده و نتایج تصاویر ایمنوفلورسنس برای پزشکان گرامی فرستاده می شود.


منبع:
https://labtestsonline.org/tests/anti-lkm-1

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
  • لطفاَ نظر خود را در رابطه با مطلب فوق بیان کنید