Try these keywords: happy, success, awesome
مقالات
دسته بندی

پرسش و پاسخ

q and a iconآزمایشگاه میلاد با بهره گیری از کادر تخصصی در زمینه های مختلف علوم آزمایشگاهی، آماده پاسخگویی به پرسش ها و مشکلات شما عزیزان می باشد

 

ورود به بخش پرسش و پاسخ

آزمایش های NMO و MOG

بیماری (NMO (NeuroMyelitis Optica یک بیماری خودایمنی است که گلوبول های سفید و آنتی بادی ها نخست به سلول های عصبی شبکیه چشم و نخاع، و در صورت پیشروی، به مغز یورش می برند. آسیب سلول های شبکیه سبب تورم، التهاب و درد چشم و سرانجام از دست دادن بینایی می شود. آسیب نخاع سبب ضعف و فلج شدن دست ها یا پاها، از دست دادن لامسه و بی اختیاری در کنترل ادرار می شود. برخی از نشانه های اولیه بیماری NMO شبیه بیماری MS است.


علت عمده بیماری NMO ساخت آنتی بادی بر علیه یک کانال سلولی به نام aquaporin-4 است. این کانال روی غشا سلول های اعصاب مرکزی (مغز و نخاع) است و وظیفه آن، تنظیم آب بدن و جریان آب در اعصاب مرکزی است. وجود این خود آنتی بادی ها در آزمایش NMO به کمک سلول هایی که به طور مصنوعی کانال aquaporin-4 در آن ها بیان می شود و روی لام تثبیت شده اند تشخیص داده می شود.

nmo1

1بازتابش نور فلورسنت از غشای سلول های کلیوی دارای کانال آکواپورین

 

البته برخی از بیماران NMO فاقد خودآنتی بادی aquaporin-4 (آزمایش NMO منفی) هستند. در این صورت آزمایش MOG درخواست می گردد. در واقع (MOG (Myelin-Oligodendrocyte Glycoprotein یک پروتئین سطح غشاء سلول های اعصاب مرکزی است که وظیفه ی نگهداری غلاف میلین این سلول ها را بر عهده دارد. در آزمایش MOG وجود خودآنتی بادی بر علیه این پروتئین بررسی می شود. آزمایش MOG مثبت می تواند نشان از بیماری NMO و در کمتر موارد، بیماری MS داشته باشد.

nmo2
2تصویر میکروسکوپ فلورسنت از یک نمونه مثبت MOG


در آزمایشگاه میلاد اصفهان با استفاده از بهترین کیت های اروپایی و با به روزترین روش تشخیصی (روش cell-based Immunofluorescence assay) آزمایش های NMO و MOG زیر نظر متخصص ایمنولوژیست (دانشیار دانشگاه) انجام می پذیرد. اگر جواب آزمایش بیماران مثبت باشد، سرم تیتر شده و نتایج تصاویر ایمنوفلورسنس برای پزشکان گرامی فرستاده می شود.


منبع:
https://www.mayomedicallaboratories.com/articles/features/nmo1/
https://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/65563
https://www.nationalmssociety.org/What-is-MS/Related-Conditions/Neuromyelitis-Optica-(NMO)

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
  • لطفاَ نظر خود را در رابطه با مطلب فوق بیان کنید