Try these keywords: happy, success, awesome
مقالات
دسته بندی

پرسش و پاسخ

q and a iconآزمایشگاه میلاد با بهره گیری از کادر تخصصی در زمینه های مختلف علوم آزمایشگاهی، آماده پاسخگویی به پرسش ها و مشکلات شما عزیزان می باشد

 

ورود به بخش پرسش و پاسخ

ایمنوفلورسنس

ایمنوفلورسنس (Immunofluorescence) روشی است برای یافتن یک آنتی ژن خاص به کمک یک کونژوگه آنتی بادی که با ماده فلورسنت نشاندار شده است. آنتی بادی نشاندار به آنتی ژن مورد نظر متصل می شود و قسمت فلورسنت کونژوگه هم از خود نور فلورسنس بازمی تاباند. به این ترتیب می توان به کمک یک میکروسکوپ فلورسنس، به وجود آنتی ژن های مورد نظر پی برد.


در صورتی که آنتی ژن مورد نظر، یک ایمنوگلوبین باشد این روش را ایمنوفلورسنس غیر مستقیم (Indirect Immunofluorescence) می نامند. امروزه از روش ایمنوفلورسنس غیر مستقیم برای تشخیص بیماری های دستگاه ایمنی استفاده می شود. برای مثال در یک بیماری خود ایمنی، ایمنوگلبولین هایی بر علیه سلول های خودی ساخته می شوند. برای تشخیص وجود این ایمنوگلبولین ها در فرد بیمار، نخست سرم خون او جدا و سپس با محلول نمک فسفات (PBS) رقیق می گردد. سرم رقیق شده روی سلول های تثبیت شده روی لام ریخته می شود. ایمنوگلبولین های سرم به اجزای سلول های تثبیت شده می چسبند. اکنون اگر کونژوگه را به این سلول ها بافزاییم، ایمنوگلبولین های سرم بیمار نشاندار می شوند و می توان وجود آن ها را به کمک یک میکروسکوپ فلورسنس شناسایی کرد.

immuno3

1 ساختمان شماتیک یک میکروسکوپ فلورسنت


میکروسکوپ فلورسنس، حساسیت و دقت بالایی دارد. در این میکروسکوپ ها نمونه (که دارای ترکیب فلورسنت است) با یک نور پرانرژی (آبی یا فرابنفش) برانگیخته می شود. ترکیب فلورفور از خود نور فلورسنت (با انرژی کمتر) بازتابش می کند. نوری که از نمونه بازتابش می شود به یک فیلتر می رسد که تنها به نور فلورسنت اجازه گذر می دهد. بنابراین آنچه در یک عدسی چشمی یک میکروسکوپ فلورسنس دیده می شود، انوار فلورسنس در یک زمینه تاریک هستند. به همین دلیل حتی کمترین بازتابش نور فلورسنت را می توان در این زمینه تاریک تشخیص داد.


آزمایش های ایمنوفلورسنس غیر مستقیم
اساس همگی آزمایش های فلورسنس غیر مستقیمی که برای بیماری خودایمنی درخواست می شوند مشابه است. آنچه متفاوت است، نوع رده سلولی و کونژوگه مورد استفاده برای آماده سازی نمونه است. در ادامه به بررسی این آزمایش ها می پردازیم.

immuno4

2-اساس شماتیک ایمنوفلورسنس غیرمستقیم

در آزمایشگاه میلاد اصفهان با استفاده از بهترین کیت های اروپایی و با به روزترین روش تشخیصی (روش cell-based Immunofluorescence assay) تست های ایمنوفلورسنس غیر مستقیم زیر نظر متخصص ایمنولوژیست (دانشیار دانشگاه) انجام می پذیرد. اگر جواب آزمایش بیماران مثبت باشد، سرم تیتر شده و نتایج تصاویر ایمنوفلورسنس برای پزشکان گرامی فرستاده می شود.


منبع:
http://www.abcam.com/secondary-antibodies/direct-vs-indirect-immunofluorescence
http://www.eurodiagnostica.com/index.php?headId=3&pageId=3&catId=10

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
  • لطفاَ نظر خود را در رابطه با مطلب فوق بیان کنید