Try these keywords: happy, success, awesome
مقالات
دسته بندی

پرسش و پاسخ

q and a iconآزمایشگاه میلاد با بهره گیری از کادر تخصصی در زمینه های مختلف علوم آزمایشگاهی، آماده پاسخگویی به پرسش ها و مشکلات شما عزیزان می باشد

 

ورود به بخش پرسش و پاسخ

PTH، هورمون پاراتیروئید، پاراتورمون

حفظ غلظت مناسب کلسیم سلول و مایعات خارج سلولی برای پروسه‌های زیستی بنیادی، ضروری است. هورمون پاراتیروئید (PTH) یکی از مهم‌ترین تنظیم کننده‌های هموستاز کلسیم است.

سنجش PTH در کنار سنجش کلسیم به منظور ارزیابی بیماری‌های متابولیسم کلسیم کاربرد دارد. اندازه‌گیری PTH به دلیل ناهمگونی پپتیدهای موجود در غده و گردش خون دشوار است. PTH در غده پاراتیروئید به عنوان یک پپتید با 115 اسید آمینه تولید می‌شود که طی فرآیندهای پروتئولیتیک به یک هورمون با 84 اسید آمینه تبدیل می‌شود. به علاوه به منظور ایجاد قطعات داخل غده‌ای، شکست پروتئولیتیک مضاعفی درست پس از آزاد شدن PTH به گردش خون اتفاق می‌افتد.

هورمون پاراتیروئید و قطعات آن توسط کلیه و کبد از خون حذف می‌شوند. کلیرانس قطعه انتهای C از کلیرانس هورمون کامل آهسته تر است و بیشتر به مکانیسم‌های کلیوی وابسته است. در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه شدید یا مرحله نهایی (End Stage) قطعه انتهای C درغلظت‌های بسیار بالا در گردش خون تجمع می‌یابد.

این تست با تجهیزات دقیق و پیشرفته در آزمایشگاه پاتوبیولوژی میلاد انجام می گردد.

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
  • سلام هفتاد روز پیش عمل تیروئید داشتم الانpth 3.66 هستش ولی گزگز پاهام خیلی زیاده به نظرتون میتونه از کمبود pth باشه؟

  • لیذا

    pthرامیتوان با دارو پایین اورد

  • وحید

    عدد107برا ازمایش pthخوبه یا بد؟