کتابچه ها
مجموعه ها
تماس ها
مطالب
اخبار
لینک ها
پرسش و پاسخ ها
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider

شاید با عبارت «لوح کیفیت» آشنا باشید. عبارتی که در واقع تداعی کننده نوعی اعتبار برای ارائه دهندگان خدمت، در ذهن ماست. اما داشتن این لوح برای آزمایشگاهها که ارتباط مستقیمی با سلامت و بهداشت مردم دارند، میتواند تضمین قابل قبولی در ارائه خدمات سلامت در این مراکز باشد و از این نظر دارای اهمیت دوچندان است. چرا که داشتن این لوح کیفیت برای آزمایشگاهها و استقرار سیستم مدیریت کیفیت در آنها طبیعتا باعث بالا رفتن کیفیت خدمات آنها و افزایش میزان دقت نتایچ آزمایش ها است و میتواند رضایتمندی بیشتر بیماران و پزشکان را به دنبال داشته باشد. برای این منظور از سال 86، مدت کوتاهی بعد از ابلاغ استانداردهای آزمایشگاهی، آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور طرح اهدای لوح کیفیت را آغاز کرد که تا به امروز هم ادامه دارد.

در ادامه چکیده ای از مصاحبه نشریه پاتولوژی با خانم دکتر پریسا داهیم معاون اداره مدیریت تضمین کیفیت و اعتبار بخشی اداره کل آزمایشگاه مرجع سلامت آورده ایم...

جشنواره وب و موبایل ایران در واقع تلفیقی از دو جشنواره وب ایران و جشنواره نرم‌افزارهای موبایل ایران است. این دو جشنواره چند سالی به صورت مستقل در حوزه‌های تخصصی خود فعالیت می‌کردند تا این‌که مسئولان هر دو تصمیم گرفتند برای هم‌افزایی بیش‌تر و تاثیرگذاری جامع‌تر در حوزه وب و اپلیکیشن در ایران با هم ادغام شوند و در قالب یک جشنواره مشخص با نام جشنواره وب و موبایل ایران فعالیت کنند. به همین دلیل پیش از معرفی جشنواره وب و موبایل ایران، ابتدا باید دو جشنواره گذشته را جداگانه معرفی کرد.

در این مطلب قصد داریم تا به شما بگوییم چه اتفاقاتی در بدن فردی که سیگار را ترک کرده، می‌افتد.

متخصصان بارها در مقالات و گفت‌وگوهای خود اعلام کرده‌اند که کشیدن سیگار تاثیرات منفی‌ای روی بدن انسان می‌گذارد. اما برای بسیاری، ترک سیگار یک چالش روانی بسیار جدی است یا آن‌ها خیلی ساده انگیزه و اشتیاق لازم را برای تغییر سبک زندگی‌شان ندارند.

متخصصان مرکز پیش‌گیری و کنترل بیماری (CDC) داده‌هایی را تولید کرده‌اند که نشان می‌دهد وقتی فردی عادات ناسالم خود را کنار می‌گذارد، چه تغییراتی در او ایجاد می‌شود. شگفت‌آور است که بدانید، فقط ۲۰ دقیقه پس از کشیدن آخرین سیگار، مجموعه‌ای از تغییرات مثبت در بدن فرد روی می‌دهد که برای سال‌های سال در بدون او ماندگار می‌شود. در ادامه براساس میزان زمانی که از کشیدن آخرین سیگار گذشته، این تغییرات مثبت را بررسی می‌کنیم.

شما چشمان قهوه‌ای همانند مادر خود و پاهای بلند همانند پدر خود دارید. انسان وقتی به این موضوعات فکر می‌کند شگفت‌زده می‌شود چراکه ما همه ویژگی‌های فیزیکی خود را از والدین‌مان و به عبارت بهتر از کپی‌های ژن‌های آن‌ها به ارث می‌بریم. اما این ویژگی‌های چقدر گسترده‌اند و کدام‌های آن‌ها شناسایی شده‌اند؟ ویدوآل در این مطلب تصمیم گرفته تا براساس آخرین دستاوردهای حوزه ژنتیک، ۱۰ ویژگی جالب را که از والدین خود به ارث می‌بریم به شما معرفی کند.

به‌راستی خندیدن تنها واکنشی است که همه‌ انسان‌ها در سراسر جهان را به یکدیگر پیوند می‌دهد.
هرجایی و در حال انجام هرکاری که باشیم، می‌توانیم با یک لبخند وبدون رد‌و‌بدل‌ کردن حتی کلمه‌ای همه‌چیز را برای اطرافیانمان روشن ‌کنیم. وقتی مردم لبخند می‌زنند، رنگ پوست، سن، ملیت، مذهب یا موقعیت اجتماعی‌شان به‌طور کل بی‌معنی می‌شود.

در ادامه مطلب تصاویر بعضی از جذاب‌ترین لبخند‌هایی که تا‌کنون دیده‌اید را برایتان گرد‌هم‌ ‌آورده‌ایم. اطمینان داریم که هر‌کدام از این عکس‌ها حرف ما را اثبات می‌کند؛ این‌که یک لبخند ساده به ما می‌گوید که هیچ‌کدام ما در درون خیلی از هم متفاوت نیستیم.

یکی از مدرن‌ترین شیوه‌‌‌های درمانی، ژن‌درمانی است. اما پزشکان از این شیوه چگونه برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌کنند؟ ژن‌درمانی به فرایندی گفته می‌شود که در آن DNA برای درمان یک بیماری ژنتیکی وارد بدن بیمار می‌شود. DNA جدید معمولا شامل یک ژن سالم است که به‌منظور اصلاح اثرات یک جهش بیماری‌زا وارد عمل می‌شود.

کفپوش برجسته ( Tactile Paving) سامانه‌ای از سطوح بافتدار است که در پیاده‌روها، پلکان و... برای کمک به نابینایان و افراد کم‌بینا در پیدا کردن مسیر و اخطار استفاده می‌شود. کفپوش برجسته سطح مشبکی از مخروط‌های ناقص و خطوط برجسته بوجود می‌آورد که به وسیله عصای سفید قابل تشخیص است. این کفپوش‌ها برای آگاه‌کردن افراد نابینا و کم‌بینا هنگام رسیدن به خیابان یا اختلاف سطح به کار می‌روند.

محققان دانشگاه هاروارد یک سایبورگ لقمه‌ماهی (شبیه به سفره‌ماهی اما کوچک‌تر) ساخته‌اند که می‌توان زیر آب با استفاده از نور آن را کنترل کرد.